İsteyene diş buğdayı yapılır.
Eski bir Türk geleneği olan diş buğayı bebeğin ilk dişi çıktığında yapılan
törendir. Anadolu'nun pek çok yerinde uygulanan bu törende çocuk yere
serilen bir örtü üzerine oturtulur. Buğday, çocuğun başından aşağı serpilir.
Diş Buğdayı - Hedik Satın Al

Çağrı Merkezi
Diş Buğdayı - Hedik Fiyat Listesi
Diş Buğdayı - Hedik Ücretsiz Kargo
Diş Buğdayı - Hedik Nedir?

Çocuk diş çıkarmaya başlayınca yapılan törendir. Çocuğun ilk diş çıkardığını gören kişi, öncelikle çocuğun üzerinde bulunan elbiseyi yırtar. Sonra ev sahibine dönerek; "gözleriz aydın. Çocuk diş çıkarmıştır. Hediğini yapın da yiyelim." Bunu duyan ev sahibi; "Dişini ilk defa sen gördüğüne göre, hediyesi sana düşmüştür" diyerek hediye almasını ister. Ve bu hediye ilk gören kişi tarafından alınarak çocuğa verilir.

Daha sonra hediğin yapılacağı gün tespit edilerek komşu ve akrabalara bildirilir. (Hedik; buğdayın nohutla beraber suda haşlanmasıdır. Haşlanan bu yiyecekler daha sonra süzülerek, sıcak bir şekilde sofraya getirilir. Genellikle büyük bir tepsi veya sahan içinde getirilen hedik, toplu olarak yenilir. Üzerine tuz ve bol miktarda ceviz içi ilave edilir.)

Belirtilen gün ve saatte toplanılır. Hedik piştikten sonra ilk iş olarak diş çıkaran bu çocuk büyük bir tepsinin içine oturtulur. Başı kirlenmesin diye başına bir beyaz örtü örtülerek bir avuç hedik başından aşağıya dökülür.

Bu olaydan hemen sonra çocuk tepsiden çıkarılmadan tepsinin içine Kur'an-ı Kerim, makas, kalem, tarak, ekmek, bıçak vs. nesneler bırakılır. Çocuğun yüzü açıldıktan sonra çocuk hangi nesneyi alırsa, ileride o mesleği seçeceğine inanılır. Örneğin çocuk kalem seçmişse öğretmen, tarak seçmişse berber, bıçak seçmişse kasap olacak gibi.

Bu arada gelen misafirler çocuğa bazı hediyeler getirir. Hedikler yenilip, çaylar içilerek çocuğun diş çıkarması kutlanır.

 

HEMEN SİPARİŞ VERİN
Burayı tıklayarak sizin için hazırlamış olduğumuz diş bauğdayına kavuşabilirsiniz.
Adınız Soyadınız :
Telefon Numarası :
Numaranızı bırakın, müşteri temsilcilerimiz dilediğiniz zaman sizinle iletişime geçerek bilgilendirsin ve siparişinizi alsın.